Blog

Druhy zástavního práva

Zástavní právo je právním nástrojem sloužícím k zajištění věřiteli splnění závazku od dlužníka, neplní-li dlužník dluh řádně a včas. Nejčastěji se využívá v oblasti nemovitostí, kde slouží jako právní zajištění úvěru nebo půjčky. Tento institut má své různé formy a způsoby uplatnění, což může být důležité z hlediska jak věřitele, tak dlužníka. V tomto článku vám představíme druhy zástavního práva, jejich specifika a význam v právní praxi.

otaznik

Co je zástavní právo?

Zástavní právo je právní nástroj, který umožňuje věřiteli dosáhnout uspokojení jeho pohledávky z výnosu zpeněžení zástavy, pokud dlužník nesplní svůj závazek. Zástavou může být jak movitý, tak nemovitý majetek, ale nejčastěji se v praxi jedná právě o nemovitosti.

Hlavním cílem zástavního práva je zajistit věřiteli jistotu, že jeho pohledávka bude splacena, jelikož zástavní právo samo o sobě motivuje dlužníka dluh splnit, nebo že v případě nesplnění dluhu bude moci získat hodnotu odpovídající zajištěné částce prodejem zástavy či jejím ponecháním.

odmena ukolova

Základní druhy zástavního práva

V oblasti nemovitostí se rozlišují různé formy zástavního práva podle způsobu vzniku a dalších právních aspektů. Mezi hlavní druhy zástavního práva patří:

1. Smluvní zástavní právo

Smluvní zástavní právo je nejčastějším druhem zástavního práva. Vzniká na základě dohody mezi zástavním věřitelem (například bankou) a dlužníkem, která je uzavřena ve formě písemné smlouvy.

Typickým příkladem je hypoteční úvěr, kdy se nemovitost stává zástavou pro banku, která poskytla úvěr na její pořízení.

Výhody smluvního zástavního práva:

  • Je přesně definováno ve smlouvě.
  • Poskytuje oběma stranám právní jistotu.
  • Lze jej přizpůsobit konkrétním podmínkám závazku.

2. Zákonné zástavní právo

Zákonné zástavní právo vzniká automaticky ze zákona, aniž by bylo nutné uzavírat smlouvu. Tento typ zástavního práva vzniká například v těchto situacích:

  • Zajištění neuhrazených poplatků vlastníka nemovitosti vůči společenství vlastníků jednotek (SVJ).
  • Zajištění daňových nebo jiných veřejnoprávních pohledávek

Zákonné zástavní právo je zásadní z pohledu ochrany oprávněných subjektů, jako jsou orgány veřejné správy nebo společenství vlastníků jednotek, proti možnému neplacení ze strany dlužníků.

3. Soudcovské a exekutorské zástavní právo

Soudcovské a exekutorské zástavní právo slouží k výkonu rozhodnutí (exekuce), v rámci kterého se vymáhá předmětný dluh. Jeho účelem je posílení postavení věřitele pro případ, že bude později nařízena exekuce prodejem nemovité věci. V případě prodeje nemovitosti působí i vůči novým vlastníkům – věřitel má tudíž jistotu, že nadále bude moct svou pohledávku uspokojit v případě dobrovolného nesplnění dluhu dlužníkem, i když nemovitost bude vlastnit již někdo jiný.

Jak se zástavní právo zapisuje do katastru nemovitostí?

Zástavní právo na nemovitosti je zapisováno do katastru nemovitostí formou vkladu. Vklad se provádí na základě návrhu na vklad, který se podává na stanoveném formuláři dostupném u katastrálního úřadu.  K návrhu je potřeba přidat zástavní smlouvu s úředně ověřenými podpisy.

Jak je možné zástavní právo zrušit?

Zástavní právo zaniká, pokud je splněn závazek, který byl zajištěn. Nejčastěji k tomu dochází:

  • Zánikem dluhu: Pokud tento dluh zanikne (např. jeho úplným splacením, prominutím dluhu nebo jiným způsobem), zaniká i smluvní zástavní právo. V případě zástavního práva na nemovitosti se podává návrh na výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí, a to na základě písemného potvrzení o zániku zástavního práva, který vydá zástavní věřitel, popřípadě na základě jiných listin (např. rozhodnutí soudu či exekutora).
  • Uplynutím doby: Pokud bylo zástavní právo ujednané na určitou dobu
  • Dohodou: Mezi věřitelem a dlužníkem může být dohodnutý zánik zástavního práva

Dlužník nesmí zapomenout v případě nemovitosti jakožto zástavy na podání návrhu na výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí, a to na základě písemného potvrzení o zániku zástavního práva, který vydá zástavní věřitel, popřípadě na základě jiných listin (např. rozhodnutí soudu). Vymazání zástavního práva z katastru je důležité nejen z právního, ale i praktického hlediska – například při prodeji nemovitosti.

Závěr

Zástavní právo včetně všech svých druhů představuje důležitý právní prostředek pro zajištění pohledávek. Ať už se jedná o smluvní, zákonné nebo soudcovské zástavní právo, každý typ má svá pravidla a účel. Při jednání o zástavním právu je klíčové zajistit jeho správné nastavení a respektovat příslušné právní předpisy.

Pokud řešíte otázky spojené se zástavním právem, ať už jde o jeho zřízení, zrušení nebo zápis do katastru nemovitostí, obraťte se na naši advokátní kancelář. Nabízíme odborné poradenství a právní služby v oblasti práva nemovitostí a zajistíme, aby vaše zájmy byly maximálně chráněny.

apple touch icon

Další články

Exekuční zástavní právo

Exekutorské (občas označované jako exekuční) zástavní právo je právní nástroj, který slouží k zajištění pohledávek věřitelů v rámci exekučního řízení. Tento právní institut se uplatňuje v situacích, kdy dlužník neplní…

Číst více

Soudní zástavní právo

Soudcovské (občas označované jako soudní) zástavní právo je právní nástroj, který slouží k zajištění pohledávek věřitelů ve vykonávacím řízení (soudní výkon rozhodnutí) prostřednictvím rozhodnutí soudu. Tento typ zástavního práva bývá…

Číst více
Vasinka.cz